--

--
تبلیغات متنی Adwords

----------------------------------------
تبلیغات متنی در این مکان
برای افزایش رتبه سایت در گوگل
با رتبه 2 در گوگل - در تمامی صفحات
فرم سفارش
----------------------------------------

طراحی وب سایت آتی نگر
متفاوت ترین سیستم مدیریت سایت
مجری بیش از 500 وب سایت
www.Atinegarco.com

----------------------------------------
وب سایت تودی پرتال
پرتالی متفاوت به زبان انگلیسی
با معرفی بی از 1000 مقاله کاربردی
www.todayportal.com

----------------------------------------
خبرهای لحظه به لحظه ایران
قیمت طلا و سكه ، قيمت خودرو
پایگاه هوشمند خبری
www.Paygah.ir

----------------------------------------

 

با كسب و كار اينترنتي رئيس خود باشيد (بخش دوم)

نويسنده:محمد هلاكوئي
www.Halakoei.com


با كسب و كار اينترنتي هميشه رئيس خود باشيد (قسمت دوم)

ارزيابي ايده خود در كسب و كار اينترنتي
اگر علاقه مند به كسب و كارهاي اينترنتي باشيد، در مطلب قبلي (قسمت اول ) بصورت كامل درباره مزاياي كسب و كار اينترنتي نوشته شد. همه با حقوق بازنشستگي آشنا هستيم و مختصري درباره حقوق پايدار صحبت شد. يكي از روشهاي ايجاد شغل مناسب و براي رسيدن به ثروت و يا نقدينگي متعالي و يا حقوق پايدار، راه اندازي يك كسب و كار اينترنتي مناسب است.
خوب شايد بسياري با خود سوال مي كنند كه براي راه اندازي كسب و كار اينترنتي از كجا شروع كنيم:
مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی
مرحله اول:  آشنایی و یادگیری دانش و مفاهیم کسب و کارهای اینترنتی.
مرحله دوم:  ارزيابي ايده خود و تعیین حوزه فعالیت.
مرحله سوم:  تعیین بازار و نوع مخاطبين
مرحله چهارم: تعیین محصول و يا خدماتي كه در نظر گرفته شده
مرحله پنجم: تعیین مدل های  درآمدی درست و قانوني
مرحله ششم: ایجاد ساختار و يا سيستم و  راه اندازي سایت
مرحله هفتم: تولید محتوای عالی.
مرحله هشتم: اطلاع رساني ، تبليغات و ترویج سایت
مرحله نهم:  توسعه کسب و کار.
حالا با تعريف كسب و كار اينترنتي و درآمد پايدار و مراحل راه اندازي آن  مختصري آشنا شديد. يكي از مهمترين مراحل راه اندازي كسب و كار اينترنتي داشتن ايده مناسب و همچنين ارزيابي ايده و تعيين حوزه فعاليت است. بسياري از افرادي كه قصد راه اندازي يك كسب و كار در اينترنت را دارند، ايده هاي مختلفي  در ذهن خود دارند و با راه اندازي و پياده كردن آن نه تنها ايده خود را خراب كرده بلكه تمامي وقت و سرمايه ي خود را فنا مي كنند. قبل از راه اندازي هميشه با خود اين فكر را داشته باشيد كه آيا اين ايده مناسب است؟ آيا با وقت و سرمايه براي اين ايده به سود خواهم رسيد؟
بسياري از افراد تمايل دارند كه قبل از راه اندازي كسب و كار خود، ايده ي خود را به خوبي ارزيابي كنند.

 1-آيا نظرات ديگران را براي اين كار جويا شده ايد؟
فراموش نكنيد كه مرحله ارزيابي ايده در كسب و كار اينترنتي در واقع نقطه آغاز تخقيقات شما مي باشد پس قبل از شروع هر كاري بسيار مراقب باشيد. براي اين كار با اعضاي خانواده ، دوستان و همكاران خود مشورت كنيد. شايد تعجب كنيد و بگوييد كه اعضاي خانواده براي مشورت براي ايده خود مناسب نباشند ولي يكي از تجربه هاي شيرين من اين بوده كه سعي كنم براي كاري با بعضي از كساني كه با آن كار آشنائي ندارند مشورت كنم زيرا اطرافيان ما با ايده شما آشنائي ندارند ولي آنها از بعدهاي ديگي به اين قضيه نگاه مي كنند. شايد تعجب كنيد ولي بعضي از مواقع براي ايده هاي خود با نگهبان ساختمانمان صحبت مي كنم، او با اينترنت آشنائي ندارد ولي تجربياتي در دنياي واقعي دارد كه از آن مي توان براي كسب و كار اينترنتي خود استفاده كرد. براي ادامه تحقيق با صاحب نظران و تاجران و مديران حرفه اي نيز مشورت كنيد. براي توسعه و رشد ايده خود به سراغ متخصصين برويد، اگر در آن زمينه كسي را نمي شناسيد در گوگل بدنيال آنها بگرديد، اگر صحبت هاي متخصصين با نظرات اعضاي خانواده و دوستان شما يكي است حتما ايده خود را بازبيني كنيد.2- براي شروع كار خود آيا طرح كسب و كار داريد؟
طرح كسب و كار يا همان Business Plan را مي توان از الگوهاي آماده در اينترنت و يا از نرم افزار هاي فارسي يا انگليسي آماده كرد. درست است كه شايد بسيار از كسب و كارهاي اينترنتي موفق در دنيا در ابتدا كار خود طرح كسب و كار دقيقي نداشته اند ولي با داشتن طرح كسب و كار خيال خود را براي توسعه كار راحت كنيد. فرض كنيد قصد داريد به سفر برويد و قبل از سوار شدن به خودروي خود نمي دانيد به كجا قصد سفر داريد.شما مي دانيد كه مي خواهيد سفر كنيد ولي با خود نقشه اي نبرده ايد آيا اين كار حرفه اي است؟

3-چه كساني مشتري شما خواهند شد؟
اگر همين حالا ايده كسب و كار اينترنتي خود را راه اندازي كنيد مشتريان شما چه كساني هستند؟ شما بايد ليستي از نوع مخاطبين خود آماده كنيد. با  راه اندازي اين ايده آيا مشتريان شما مصرف كنندگان هستند يا عمده فروشان؟ افراد دولتي هستند يا شركت هاي خصوصي؟ دانشجو هستند يا فارغ التحصيلان؟ خانم هستند يا آقا؟ سن مشتريان شما در چه رده اي هستند؟ شما بايد مخاطبين و مشتريان خود را بر اساس سن، جنسيت، تحصيل،شغل، وضعيت تاهل و نوع درآمد تفكيك و فهرست كنيد. اگر توقع داريد كه محصولات و خدمات شما براي شركت ها و سازمانهاي مختلف مورد نياز است، نوع شركتها و مدت كسب و كار آنها را تشريح كنيد، آنها چه تعداد كارمند دارند و فروش ساليانه آنها چقدر است؟ چه سازمان هايي به خدمات و محصولات شما علاقه دارند. اگر مشتريان شما افراد معمولي جامعه هستند  شما بايد نوع و سبك زندگي و درآمد آن ها را مشخص كرده تا براي پيدا كردن آنها به مشكلي روبرو نشويد.
4- مزایا و ويژگي محصولات و خدمات  شما چيست؟
شما بايد مزايا و ويژگيهاي محصول و يا خدمات خود را به تفكيك و دقيق تشريح كنيد. هميشه من به كساني كه مشاوره مي دهم اولين سوالي كه مي كنم اين گونه است... چرا آنها بايد از شما خريد كنند؟ اين جمله بسيار مهم و كليدي است. واقعا با خود فكر كنيد كه چرا ديگران بايد از شما خريد كنند؟ آيا شما براي آنها مزايا و ويژگيهايي داريد كه ديگران ندارند؟  اگر براي اين سوال جواب قانع كننده اي داريد من به شما تبريك مي گويم چرا كه از اين پس شما براي كسب و كار خود حرفي براي گفتن داريد و يقين دارم كه موفق خواهيد شد. پس همين حالا ويژگيها و مزايايي كه مي توان براي خدمات و محصولات خود بيان كرد را ليست كرده تا از آنها براي تبليغات خود استفاده كنيد.
5- براي شروع كار چه منطقه اي را انتخاب كرده ايد؟
شايد براي شروع كار خود  منطقه اي را در نظر گرفته ايد.درست است كه يكي از مزاياي كسب و كار اينترنتي فرش آنلاين به تمام دنياست ولي فراموش نكنيد كه تمامي كسب و كارهاي اينترنتي در دنيا در ابتداي شروع كسب و كار خود منطقه خاصي را براي ارائه محصولات انتخاب كرده اند. منطقه ي مورد نظر شما كجاست؟ محله ، شهر ، استان ، كشور؟ فراموش نكنيد كه اگر قصد ارائه خدمات و يا فروش محصول به يك منطقه بزرگ جغرافيا را داريد، نيازمند يك سرمايه خوب با طرح توجيحي كسب و كار مناسب است.پس هم اكنون منطقه مورد نظر جهت ارائه خدمات كسب و كار اينترنتي را مشخص كني.
6- آيا ايده شما در منطقه مشخص شده رقيبي هم دارد؟
يكي از كليدي ترين ارزيابي ها جهت ايده در كسب و كار اينترنتي، بررسي دقيق منطقه براي تشخصي رقبا است. آيا ايده شما رقيبي هم دارد؟ بسيار مهم است كه قبل از شروع كسب و كار خود همه جوانب را بررسي كنيد. اگر ايده شما رقيبي دارد تمامي خدمات و محصولات آن را تحليل كرده و نقاط قوت و ضعف آن را شناسايي كنيد.اگر رقيب شما در همان منطقه اي كه شما هستيد شروع به كار كرده نكات زير را شناسائي كنيد
-    چند سال است كه به اين كسب و كار اينترنت رو آورده؟
-    آيا در اين كسب و كار اينترنتي موفق بوده است؟
-    تا كنون چه تعداد مشتري دارد و مشتريان آنها از چه نوعي هستند؟
-    دليل اينكه موفق يا نا موفق است چيست؟
-    از چه رنگ سازماني استفاده كرده است؟
-    از چه طريقي توانسته به اين موفقيت برسد؟
-    نوع اطلاع رساني و تبليغات او چگونه بوده است؟
-    آيا دفتر كاري براي اين ايده دارد يا بصورت اينترنتي كار مي كند؟
-    چه تعداد براي اين كسب و كار استخدام شده اند؟

7- آيا هزينه ها و تعرفه هاي رقيب خود را بررسي كرده ايد؟
شما قبل از شروع هرگونه كاري هزينه هاي شروع اين كسب و كار را براي خود مشخص كنيد، هزينه هاي شما براي شروع چقدر است؟ هزينه هاي ثابت و غير ثابت شما در ماه چقدر است؟ آيا آنها را ليست كرده ايد؟ ما بايد هزينه هاي رقيب خود را شناسائي كنيد. يكي ديگر از موارد مهم بررسي قيمت و تعرفه هاي خدمات و محصولات رقباي خود است. آيا خدمات شما بيشتر است يا رقيب شما؟ همه جوانب آنها را بررسي و تحليل كنيد.

8-به دنبال رشد سریع نباشید.
یک کسب و کار خوب با گذشت زمان و به مرور رشد میکند. در برخی موارد، یک ایده به سرعت رشد میکند که معمولا این رشد و موفقیت سریع شایع نمیباشد. خود را برای یک رشد آرام و ملایم آماده کنید و یک برنامه اقتضایی برای دست اندازهای جاده داشته باشید. گفته میشود اگر شما پس از اولین پنج سال هنوز در کسب وکاری هستید، شما احتمالا در آن کار خواهید ماند، اما شما هیچگاه نمی دانید که چه چیزی می تواند بر توان ماندگاری کسب و کار شما اثر گذارد.
نويسنده:محمد هلاكوئي
www.Halakoei.com

در کنار مهندس بهروز افشار

در حضور دکتر احمد روستا پدر بازاریابی ایران

ورود به سایت